Kärpät pelasi tänään kauden ensimmäisen ottelun Kuopion KalPaa vastaan. Iltapäivällä käydyssä ottelussa Kärpät oli selvästi hallitseva joukkue. KalPa kuitenkin meni 0-1 johtoasemaan ensimmäisen erän puolivälissä. Kova painostus ja pyöritys KalPan alueella tuotti tulosta toisen erän lopussa, kun Nelli Salomäki kavensi ylivoimalla 1-1.
Nelli Salomäki 1-1 (Kuva: Sirpa Pöyhönen)
Kolmanteen erään Kärpät sai hyvän alun ja Hanna Arola nosti kotijoukkueen 2-1 johtoasemaan. Harmitukseksi kuitenkin KalPa iski tasoituksen 2-2 vain kaksi ja puoli minuuttia ennen varsinaisen peliajan loppua. Jatkoajalla ei ratkaisua syntynyt, joten voitto ratkaistiin voittolaukauskisassa. Kärppien maalilla tänään 22 kiekkoa pysäyttänyt Susanna Airaksinen torjui kaikki KalPan yritykset. Jasmin Hulanmäki ratkaisi Kärpille toisen pisteen tekemällä voittomaalin 3-2. (Voittomaali nähtävissä joukkueen instagramissa karpatnaiset)
Jasmin Hulanmäen voittomaali 3-2 voittomaalikisassa (Kuva: Sirpa Pöyhönen)
"Numerot varmasti kertovat paljon, että vastustaja veskarilla oli 47 torjuntaa, joista vain 9 reboudia voitettiin ja kaksi maalia. Hyvää hyökkäyspelaamista läpi ottelun ja erityisesti toisessa erässä. Valmentajana toivoisin naisille palkintoa siitä työmäärästä, mitä tehdään. Pari maalitonta peliä alla näkyi itseluottamuksen puuttena viimeistelyssä. Fiilis joukkueella oli kuitenkin hyvä ja positiivinen. Ei tullut turhautumista vaan jaksettiin tehdä töitä ja uskoa onnitumisiin", tiivisti ottelun päävalmentaja Mira Kuisma
Kärppien ottelut jatkuvat huomenna sunnuntaina 4.10. klo.12.00 Energia areenalla, kun vastaan asettuu toistamiseen tälle kaudelle JYP Jyväskylästä.